Korp! Fraternitas Estica 95. aastapäeva pidustused Tartus ja Torontos

Käesoleval aastal tähistas maikuus korp! Fraternitas Estica nii Tartus kui ka Torontos oma 95. aastapäeva juubelit.

Kui viis aastat tagasi sõitsid kolm korp! Fraternitas Estica Kanada koondise liiget Tartusse tähistama 90. juubelit, siis seekord oli kokku neliteist fraterit Kanadast (üks Vancouveri osakonnast, üks Calgary’st, üks Ottawa’st ja ülejäänud Suur-Toronto piirkonnast), kes võtsid ette teekonna Tartusse, et osaleda 95. aastapäeva juubelipidustustel. Nende hulgas olid ka rebased Erik Laar ja Jaan Kittask, kellele anti kätte värvid juubeli vennastuspeol Tartus.

Juubelipidustused Tartus algasid neljapäeval, 9. mail traditsioonilise “püha õhtuga”. Kõik üritused, välja arvatud perekonnaõhtu ja jumalateenistus, toimusid 1996.a. tagastatud ja viimase kahe aasta jooksul taastatud ja renoveeritud konvendimajas Vanemuise 54. Nõukogude ajal oli maja Eesti Televisiooni (ETV) käsutuses. Kui maja oli konvendile tagastatud, selgus, et oli tarvis läbi viia põhjalik remont, kuna ETV oli maja ümber ehitanud oma vajaduste kohaselt. Nüüd aga oli maja renoveerimisega nii kaugele jõutud, et oli võimalik esimest korda suurem osa pidustustega seotud üritusi taastatud konvedimajas läbi viia.

Reedel, 10 mail toimus perekonnaõhtu, mis leidis aset Balti Sõjakooli saalis Riia tänaval, kuna osavõtjate arv oli suur ja tantsupeoks oleks konvendimajas jäänud liiga vähe ruumi. Üheks perekonnaõhtu huviobjektiks oli rebasteater. Oma etenduse ettevalmistamisega olid rebased palju tööd teinud ning teenisid piduliste tugeva applausi.

Laupäeval, 11. mail toimus pidulik jumalateenistus Tartu Pauluse kirikus Riia tänaval. Peale jumalateenistust siirdusid vilistlased konvendimajja vilistlaskogu koosolekule. Paar tundi hiljem leidis konvendimajas aset pidulik koosolek/aktus, kuhu külalisteks kutsutud kõikide üliõpilasorganisatsioonide esindajad Tartust ja Savo Osakonna esindajad Soomest. Aktuse üheks kõrgpunktiks oli vil! Jaan Murumetsa kõne, mis käsitles korp! Fraternitas Estica taastamilugu Eestis 1989. aasta kevadel. Peale paaritunnist vaheaega toimus traditsiooniline ja hoogne vennastuspidu.

Pühapäeval, 12 mail toimus laevasõit Emajõel ja seejärel kuni hilisõhtuste tundideni saun konvendimajas.

Torontos algasid 95. aastapäeva juubeli pidustused reedel, 24. mail perekonnaõhtuga, mis leidis aset Tartu College’i eeskujulikult renoveeritud saalis. Rikkalik külmlaud oli valmistatud ksv! Raivo Männama ja tema abiliste poolt. Meelolu ja tantsumuusikat mängisid “Broadview Boys”, kellest üks on ksv! Vaado Sarapuu. Laupäeval, 25. mail toimus pidulik aktus Tartu College’ i saalis. Aktuse avas korp! Fraternitas Estica Kanada koondise seenior vil! Mart Pikkov. Palvuse pidas vil! Endel Ulp, andes ka ülevaate korporatsiooni asutamisest 95 aastat tagasi. Kõne konvendile pidas vil! Priit Aruvald, toonitades vennastuse tähtsust akadeemilise organisatsiooni elus. Teaduslik kõne oli vil! Tiit Rometilt, kes käsitles konflikte tehnoloogia ja isikuvabadusega ja teisi küsimusi seoses turvalisusega meie praeguses ja tulevases ühiskonnas. Muusikalises osas esines bariton vil! Avo Kittask, keda saatis klaveril vil! Charles Kipper. Tervituseks võtsid sõna korp! Fraternitas Estica USA koondise seenior vil! Tõnu Vanderer, Toronto naisorganisatsioonide esindaja, korp! Sakala ja teiste Eesti Korporatsioonide Liidu korporatsioonide esindajad. Lõppsõna ütles korp! Fraternitas Estica Kanada Koondise vanamees vil! Tõnis Laar. Aktusele järgnes koosviibimine shampuse, suupistete, kohvi ja kringliga. Paar tundi hiljem leidis aset samas kohas, s.t. Tartu College’is pidulik koosolek, millele järgnes omakorda traditsiooniline ja hoogne vennastuspidu.

http://www.eesti.ca/?op=article&articleid=1747

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*