Kümme küsimust. Tunne inimest: Ivar Unt

Täna vastavad kümnele küsimusele teineteise vastuseid kuulmata Valga linnapea Ivar Unt (30) ja tema abikaasa Kristel Unt (25). Peres kasvab peagi aastaseks saav poeg Karl. Pereema töötab SAs Valga Sport administraatorina, praegu on ta lapsehoolduspuhkusel.

1. Missugune on teie arvates ideaalne elu?
2. Missugune teie võetud suurematest riskidest on ennast õigustanud?
3. Mida soovitate teha, et särada nagu täht jõulupuu tipus?
4. Millest tunnete puudust?
5. Kuidas toetate oma abikaasa tegemisi?
6. Kui suur enese käskija olete?
7. Mida teete, kui konkurent hingab kuklasse?
8. Millal ja mille vastu olete otsustavalt astunud?
9. Ühes muinasjutus saab midagi olulist «minu soovil, havi käsul». Mida sooviksite Valga linnale?
10. Mida ootate uuelt aastalt isiklikus elus?

IVAR UNT

1. Kõik inimesed tahavad, et raha või seda või toda oleks rohkem, aga hommikul ärgates soovivad sisimas, et tuleks samasugune päev nagu oli eilne, st et elus ei toimuks järske muudatusi.

2. Arvan, et kõige suurem risk oli võtta pärast ülikooli vastu Valga aselinnapea koht, teadmata, kuidas ma siin hakkama saan. Nüüd arvan, et olen hakkama saanud ja otsus oli õige. Nimetan seda suusahüppaja sündroomiks – nemad on ka noorena hästi uljad, kui vanemaks saavad, muutuvad tasakaalukamaks. Eks mina olin kahekümne kahe aastaselt samasugune noor ja uljas. Täna vastan, et see oli risk. Siis pidasin loomulikuks, et noori ja harituid niimoodi edutatakse.

3. Kõige tähtsam on olla teiste inimeste suhtes tolerantne ja positiivse eluhoiakuga. Kui ise arvad endast halvasti, ei hakka ka teised sinust hästi arvama. Teisi tuleb meeles pidada, siis peavad nemad sind samuti.

4. Praegu kõige rohkem vabast ajast.

5. Minu abikaasa on mu partner ja ma saan aru, et see, mida tema teeb – lapse kasvatamine – on väga raske töö. Kui mul on võimalust või aega, üritan teda selles aidata – mängin lapsega, vannitan, vahel tõusen ise öösel üles ja panen luti suhu, kui ta on üles ärganud. Püüan sellega anda naisele mõne hetke väsimusest taastumiseks.

6. Hindan inimesi, kellel on algatusvõime. Mina olen järjekindel, kuid mitte enesepiitsutaja. Kuigi öeldakse, et «tänasida toimetusi ära viska homse varna», tuleb vahel siiski arvestada, et hommikul on mõtted selgemad ja teravamad. Kindlasti ei ole ma hambad-risti-ületöötaja tüüp.

7. Konkurents on alati tervendav, aitab hinnata seda, mis sul on olemas. Kui on oht millestki ilma jääda, oled valmis pingutama selle nimel rohkem. Ma austan konkurenti, sest tema ju üritab ka midagi saavutada. Kes peale jääb, on võitja. Olen halb kaotaja, aga ega kogu aeg võita ka saa, siis ei tunne sellest enam naudingut.

8. Ma pole suur protestija, kes tahab end teistega tingimata vastandada. Üks otsustav tegutsemine oli kodus. Kuna laps ärkas väga tihti öösiti üles ja hakkas sellega emme und häirima, tuli midagi ette võtta. Lugesin natuke kirjandust ja leidsin sealt, et kuuekuune laps tuleb oma tuppa magama panna ja teha seda kas päevapealt või harjutada tasapisi. Meie valisime päevapealt-variandi, mis oli väga raske. Laps karjus neli päeva järjest tund aega. Emme süda läks hellaks, hoidsin teda tagasi, et ta lapse juurde ei läheks. Kirjanduses anti selleks neli päeva ja nii ka läks. Pärast seda on kõik tip-top – laps läheb õhtul kell üheksa magama ja magab kella seitsmeni hommikul.

9. Ma soovin siia palju häid töökohti. Kui riik koondab kõrget kvalifikatsiooni nõudvad töökohad mujale, intelligents lahkub ja meie kogukonna vaimsus langeb.

10. Loodan, et see oleks sama tore nagu lõppev aasta. Aga see oli minu elus väga hea aasta – maja sai valmis, laps sündis perre, sain uue töökoha, mis pakub mulle palju. Abikaasa on olemas. Praegu ei ole mul midagi juurde soovida.

KRISTEL UNT

1. Arvan, et ideaalis on inimesel armastav abikaasa ja lapsed, lähedased käivad omavahel läbi ja lapsed oskavad hiljem hinnata, missuguseid väärtusi on vanavanemad neile andnud. Üldse võiksid inimesed üksteise vastu ikka sallivamad ja hoolivamad olla, mitte ainult rahast kogu aeg mõelda.

2. Üks risk oli, et hakkasime maja ehitama. See oli meil väga pikalt kaalutletud otsus. Nüüd, kui see valmis, tunnen rõõmu, et on oma kodu, kus olla ja mida kogu aeg täiustada. Arvan, et see on küll igati õigustatud risk, kuigi pangalaenu makse pole üldse väike. Praegu maksame nii palju tagasi, kui Ivari töökoht võimaldab, eks hiljem tuleb laenugraafik ümber teha. Saame hakkama.

3. Osata väikestest asjadest rõõmu tunda, hinnata seda, mis enda ümber on.

4. Nüüd, kui lapsega kodus olen, tunnen eelkõige puudust nendest hetkedest, mida saaksin endale pühendada. Praegu ei pea kõik kokkulepitud asjad paika. Ivar ei saa vahel isegi siis koju ja kaasa tulla, kui mul on kellegagi lapse hoidmine kokku lepitud ja nii jääb mul välja minemata. Kokkuvõttes – me ei saa abikaasaga nii palju koos olla, kui väga sooviksime, kuna ta peab pühenduma oma tööle ka väljaspool tööaega.

5. Tööalaselt mitte kuidagi, aga pooldan tema tegemisi. Kuigi tema ideed on vahel väga suurejoonelised, on need õigustatud. Kodus püüame anda talle armastava pere, et ta meiega olles saaks end tööst välja lülitada.

6. Varem olin ma pedant, aga nüüd, kui laps on, tuleb mõnikord teatud asjadele läbi sõrmede vaadata ja kui ei jõua, endale ka järeleandmisi teha. Kõik ei saa enam olla nii nagu enne. Mõtlen hoolega läbi, mida kindlasti peab tegema.

7. Lapse suhtes oleme küll abikaasaga kokku leppinud, et igale poole teda vedama ei hakka ja laseme tal oma lapseelu rahulikult elada. Oma valikud laseme tal endal teha ja meie respekteerime neid. Kui aga keegi peaks konkureerima minu lähedase peale, siis arvan, et ma ei ole meeldiv rivaal.

8. Mul on üks näide küll, aga sellest ma ei taha rääkida.

9. Soovin, et lubatud kahe linna ühine kino saaks valmis.

10. Et meie väike salasoov täituks.

http://www.valgamaalane.ee/171207/esileht/25012124.php

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

*